dis dolgu tedavisi

Diş dolgusu yapımı, alanında uzman ve tecrübeli bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinde son derece kolay ve kısa süren bir işlemdir. Yapılacak dolgu çeşidine göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak tek seans diş dolgusu için yeterli olmaktadır. Diş dolgusu nasıl yapılır sorusuna verilecek cevap hangi çeşit malzeme kullanılırsa kullanılsın genel olarak aynı olacaktır. Yapım aşaması şu şekilde açıklanabilmektedir:

  • Doktor hastayı muayene ederek bölgenin büyüklüğü, hastanın alerjik bir durumunun olup olmaması, hastanın özel bir dolgu çeşidi tercihi olup olmaması gibi konularda fikir sahibi olmaktadır.
  • Dolgu yapımı için genel plan çizildikten sonra dişte bulunan çürükler bölgeden uzaklaştırılmaktadır.
  • Çürük doku ve çürüğün etkilediği bölgeler temizlenmektedir.
  • Ardından çürük dokunun uzaklaştırıldığı bölgedeki boşluğu doldurmak için dolgu işlemi yapılmaktadır.
  • Dolgu yapıştırılarak ve bölge doldurularak gerçekleştirilebilmektedir.

Hangi Durumlarda Diş Dolgusu Yapılır?

Diş dolgusu yapılmasını gerektiren durumlar, dişlerde çürük meydana gelmesi durumlarıdır. Bu tedavi yöntemi, çürük doku çıkarıldıktan sonra geride kalan boşluğun doldurulması için gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında yalnızca dişin işlevini değil, estetik görünümünü de geri kazandırması ise oldukça önemli avantajlardan birisidir.

dis dolgusu fiyati
dis dolgusu nedir

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusu çeşitleri, hastaların bilmesi gereken önemli detaylardan birisidir. Diş dolgusu nasıl yapılır sorusuna verilen cevapta da belirttiğimiz gibi, diş dolgusu farklı türde malzemeler kullanılarak yapılabilmektedir. Bu malzemeler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Altın Dolgu: Altın malzemeden özel olarak üretilen bir dolgudur. Dolgu yapılacak bölgeye yapıştırılarak uygulanmaktadır. Kullanım ömrü diğer seçeneklerden daha uzundur.
  • Amalgam Dolgu: Gümüş malzemeden üretilen ve genellikle görülmeyen bölgelerde tercih edilen dolgu seçeneğidir. Koyu rengi, ön dişlerde kullanım için tercih edilmemesine neden olmaktadır.
  • Kompozit Reçine Dolgu: Doğal diş rengi ile aynı renkte olması sebebiyle sık tercih edilen bir dolgudur. Boşluğa yerleştirilerek uygulanmaktadır. Reçine halindeki malzemeler bölgeye yerleştikten sonra sertleşmektedir.
  • Onley Dolgu: Bölgeye yapıştırılarak kullanılan dolgu seçeneklerinden birisidir. Doğal diş rengine uygun bir renktedir. Kullanım ömrü uzun olan dolgu seçenekleri arasındadır.

Ayrıca İzmir dişçi bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Diş Dolgusu Ömürlük Bir Tedavi Midir?

Diş dolgusu kullanım süresi, kullanılan malzemeye göre ve hastanın ağız ve diş bakımına gösterdiği özene göre değişiklik göstermektedir. Diş dolgusu nasıl yapılır sorusu kadar önemli bir konu olan diş dolgusu kullanım ömrü konusu için net bir belirleme yapılamayacaktır. Ancak ömürlük bir tedavi olmadığını söylemek gerekmektedir. Kullanım ömrü 3 ila 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir.