dis estetigi nasil yapilir

Diş estetiği tedavisi güzel ve doğal bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır. Dişler yüz estetiğinin önemli bir parçası olduklarından ve ağız – diş sağlığının kötü olduğu durumlarda kişinin özgüvenini zedeleyen, kendisini rahat ifade edememesine ve en önemlisi ise gülmekten kaçınmasına sebep olduğu için diş estetiği uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama ile birlikte hastanın doğal, sağlıklı ve dayanıklı dişleri olmaktadır. Diş estetiği farklı tedavi yöntemlerini kaplayan bir süreç olduğu için bazen basit yöntemler ile çözülmekte, bazı durumlarda ise daha fazla tedavi süreci gerektirmektedir.

Estetik Gülüş Nasıl Olmaktadır?

Estetik ifadesi göze hoş gelen ve insanların beğenisini kazanan, doğru oranlara sahip şeyler için ifade edilmektedir. Estetik bir gülüş bu bakımdan insanların beğenisini kazanmak ve hoş gözükmek için oldukça önemlidir. Kötü gülüşe ve ağız yapısına sahip kimseler pek çok durumda kendilerini geri çekmekte, aynı zamanda da kendilerini rahatça ifade edememektedirler.

Estetik gülüş için en önemli etmen dişlerin yatay düzlemlerinin uygun olmasıdır. Başka bir deyişle ön dişlerin kesici uçlarının birleşim göstererek alt dudağın eğriliği ile aynı olması gerekmektedir. Bu çizgiler içerisinde uyum olmadığı durumlarda kişinin kötü görünmesine ya da estetik ölçütlerin dışına çıkılmaktadır. Kadınlara ve erkeklere göre ayrılan diş yapılarına göre uygulanan estetik gülüş uygulaması ile birlikte hoş, güzel ve dikkat çekicisi gülüşlere kavuşmak mümkündür.

dis estetigi nasil yapilir
dis estetigi faydalari

Diş Estetiği Yapılışı Nasıldır?

Diş estetiği yapılışı olarak, diş ve ağız yapısına göre kısa ya da uzun süreleri içerebilmektedir. Estetik bir gülüş için üç önemli faktör bulunmaktadır; dişler, gingival dokular ve dudak pozisyonu. Dişlerin önce kendi içlerinde daha sonra diğer alanlar ile uyum sağlaması için yapılan diş estetiği operasyonu için öncelikli olarak diş etlerinden geçen çizginin yeterli oranda dudağa dokunması sağlanmaktadır. Dişlerin, diğer dişler ile ve diş etine uygun oranda olması oldukça önemlidir. Bazı durumlarda dişler form ve diziliş bakımından kusursuz olsalar da diş etinden kaynaklı bozukluklar görülebilmektedir.

Dişlerin dizilişinde sorun olduğunda ise gerekli olan diş düzeltme uygulamaları yapılmaktadır. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde tüm işlemler hızlı ve hastanın ihtiyacına göre yapılmaktadır. Süreç özetlenecek olursa;

  • Hastanın gülüşünü bozan etmenler tespit edilmektedir,
  • Diş etinin ve dişlerin simetrik olması sağlanmaktadır,
  • Gerekli olan diş ve diş eti uygulamaları yapılmaktadır.

Porselen diş fiyatları bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Diş Estetiği Avantajları Nedir?

Diş estetiği avantajları olarak kusursuz bir gülüşün elde edilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda diş ve ağız içerisindeki tüm hastalıklar giderilmektedir. Etkileyici ve özgüven dolu gülüşlere sahip olmak için yapılan bu uygulama aynı zamanda diş estetiği yapılışı süresi kısa olmasıyla da öne çıkmaktadır. İhtiyaca yönelik yapıldığı için çoğu durumda çok kısa sürelerde tamamlanmaktadır.