implant dis nasil yapilir

İmplant ve yapımı, diş kaybı olan bölgelerde estetik diş görünümünü tekrar sağlamak amacıyla uygulanırlar. İmplant diş kaybı olan alana diş ekleme işlemi için oluşturulan yapay kök olarak tasarlanır. Çene kemiğine yerleştirme koşulları ile uygulanan implantlar ile diş ekleme işlemleri için gerekli şartlar ayartılır. İmplant diş uygulaması, kimlere implant uygulandığı, implant sonrası bakım hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

İmplant Diş Uygulaması Nedir?

İmplant diş uygulama, implant kök üzerine oturtulan yapay dişler ile sağlanan tedavi, tekniğidir. İmplant diş uygulaması için öncelikle, implant kök oluşturulması sağlanır. İmplant kök ile çene yapısına bağlanan protez temelli dişler, estetik gülüş sağlanması koşullarını destekler. İmplantlar titanyum maddesinden tasarlanıp, çene yapısına uygulanır. Bu kökler üzerine ek dişler uygulanarak, implant diş uygulamaları gerçekleşir.

Titanyum ile yapılan implant kökler ve kök üzerine uygulanan dişler ile implant diş uygulamaları sağlanması, uzun ömürlü kullanım koşullarını destekleyen tedavileri doğurur. İmplant diş uygulamaları bir kez yapılarak ömür boyu kullanım sağlanır.

implant tedavi yontemi
implant nedir

İmplant Kimlere Uygulanır?

İmplant uygulananlar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Çok genç yaşa sahip olmayan ve kemik gelişim koşullarını sağlamış olan bireylere,
  • Çene kemik dokusu ve implant kök yerleştirme alanı ölçüsü yeterli dereceye sahip olan kişiler,
  • Kemik dokusu yeterli olmayanlarda greftleme tekniği kullanımı ile çene doku takviyesi sağlanan bireylere,
  • Çürük, iltihap gibi diş rahatsızlıkları giderilmiş olan ve kök eklemeye hazır sağlıksal ağız yapısına sahip olan kişilere,
  • Diş kaybı sebebi estetik dışı gülüş problemi bulunanlara, implant uygulamaları gerçekleştirilir.

İmplant uygulamaları ile dişleri kırılan, kırılma, çürüme, darbe alma, diş çekimi nedenleri ile diş kaybı yaşayan kişiler, ömür boyunca kullanılabilecek sağlamlıkta ve çene yapılarına uygun ölçülerde dişlere sahip olurlar. Yapılan implant kökö ve köklere eklene dişler uzman diş hekimlerinde belirlenen hasta diş ölçülerine ve çene yapısına uygun koşullar ile ağız içerisine uygulanırlar.

Ayrıca diş beyazlatma nasıl yapılır? Yazımızdan bakabilirsiniz.

İmplant Uygulama Sonrası Bakım

İmplant ardından bakım, diş eti ve diş yapısı sağlığının korunması amacıyla sağlanır. İmplant kök ve implant diş uygulamaları yaptıranlar, ağız içi hijyen şartlarına özen gösteririler. Günde 3 kez olmak üzere, flörürlü diş macunu ile dişleri fırçalama ve sert uçlu fırça kullanımdan kaçınma sağlanır. Aynı zamanda diş ipi kullanımı ve ılık tuzlu su ile gargara yapılması, implantaların kullanım ömürlerinin yükseltilmesi için uygulanır. Gerekli bakım ve hijyen şartlarının sağlanması ve doktor kontrollerine gidilerek, implant işlemlerinin kontrol edilmesinin sağlanması, implantların ömür boyu kullanılmasını destekler.