Ağız ve diş sağlığı, diş yapısı, gülüş estetiği veya çeşitli nedenlerle 20’lik diş çekimi yapılır. 20 yaş dişlerinin çekilmesini gerektiren durumlar arasında;
Çürükler;
20’lik dişlerin konumu ve diş kemiklerine köklü yapıları ile çürümeleri kolay olur. Günlük diş fırçalama ve diş ipi temizliğiyle bile, 20’lik dişlerde çürüme olabiliyor. Bakteri birikmesi, yemek artıkları, tükürük bezlerine yakın olmaları nedeni ile diş civarındaki birikimler, çürümelere neden olabilmektedir.
Çene yapısının en arka kısımlarında meydana gelen çürümeler, diğer yakın dişlerin de çürümesine neden olmaktadır. Bakteri plakları, enfeksiyon ve cerahat birikimi, doku apseleri gibi sorunlara neden olabilmektedir. Gömülü olmayan 20 lik diş çekimi ağrı hissettirebilmektedir.

Perikoronitis

Diş etleri apsesi olarak bilinen perikoronitis, yumuşak dokulardaki enfeksiyon durumudur. 20’lik diş çekimi gerektiren durumlardan biri olarak, ağrı- sızı- şişlik ve ağız kokularına neden olabilmektedir. Trismus denilen ve ağzın tam olarak açılabilmesini engelleyen diş eti rahatsızlığı, yanak ve boyun bölgelerinde hissedilebilmektedir.

Diş Ağrıları

Uzun bir süreçte çıkan 20 yaş dişleri, çıkma sırasında yan dişlere basınç yapar. Diş sıralaması ve çene yapısında yeterince genişlik yok ise civar dişlerde basınç ağrısı veya diş yapısının bozulması görülebilmektedir. Bu nedenle 20 yaş dişleri çekilebilir.

Kistik Yapılar

Çıkmış 20 lik diş çekimi veya sürmesi aşamasında, folikülün rezorbe nedeniyle kistler oluşabilmektedir. Önlenmeyen kistler, diş yapısını destekleyen kemik yapısında aşınmaya neden olabilir. Kemik yapısında boşluk, çene kemik yapısında zayıflama nedenleri olabileceği için, diş çekimi yapılır.
Bu nedenler dışında; ortodontik tedaviler, protez kaynaklı tedaviler için 20’lik dişlerde çekim yapılabilir.

Diş Çekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

20 lik diş çekimi sonrası şişlik kaç gün sürer sorusu için hastanın genel sağlık durumu, ağız ve diş yapısı, ağrı eşiği gibi konulara göre bilgi sunulur. 20 yaş dişlerinin çekiminden sonra, dişin olduğu yerle oynanmamalıdır. Yara ve oyuk, dil ile veya başka bir aletle zedelenmemelidir. Köklü bir diş olduğu için diş çekim işleminden sonra oyukla oynamak, ağrı, kanama yahut enfeksiyon gibi durumlara neden olabilmektedir.
20 lik diş çekimi sonrası ağrı olmaması için, ilk gün yeme ve çiğneme fonksiyonları, dişin çekildiği taraf ile yapılmamalıdır. İşlemin yapıldığı gün 24 saat boyunca sigara içilmemelidir. İyileşmenin hızla sağlanması ve kanama olmaması için, diş çekimi sonrası hekimin tavsiyelerine uyum sağlanmalıdır.
20 yaş diş çekimi sonrasında, fazla tükürmemeye özen gösterilmelidir. Yaranın hızla iyileşmesi ve pıhtının çıkmaması için, kanama oluşmaması için tükürülme melidir. Dişin çekildiği yere sık sık tampon yapılmalı ve kanamanın durması sağlanmalıdır. Tampon, dişin çekildiği yerde pıhtı oluşana kadar tutulmalıdır.

20 Yaş Dişlerinin Çekilmesinde Sonra Tampon

20 lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer konusunda, tamponun uygulanması ve kanamanın hızlı şekilde durdurulması etkilidir. Diş çekiminden sonra tampon uygulaması;
Şişme oluşmaması için soğuk tampon uygulanabilir.
Soğuk tampon, diş çekilen bölgeye 10 dakika uygulanabilir.
Her soğuk tampon uygulamasında 2 dk dinlendirilerek, yeni tampon uygulanmalıdır.
İlk gün tuzlu su gargarası yapmak, yaranın hızlı iyileşmesini kolaylaştırır.
Gargara; ılık su ile her gün yeni hazırlanmalı, 1 çk tuz ile yapılarak, günde 2 kez uygulanmalıdır.
20 lik diş çekimi fiyatları her hastanın diş ve ağız yapısına göre farklılıklar gösterebilir. Çürük tedavisi, yan dişlerde oluşan düzeltmeler, çekilen diş sayısı gibi farklı uygulamalar neticesinde belirlenir. Yaranın iyileşmesinden sonra da her gün sabah- akşam gargara yapmak, dişlerin genel bakımında etkili olur.

5 Thoughts to “20 lik Diş Çekimi”

 1. Leyla

  20’lik dişlerimden korktuğum için bu yaşıma kadar hiçbir doktora gidemedim. Bir tanıdığım sizi çok övdüğü için sizinle konuşmak istedim. 20 lik diş çekimi konusunda bilgi almak istiyorum.

 2. Hayriye

  Yıllardır 20 lik dişlerim zaman zaman ağrı yapıyor. Artık çektirmek istiyorum ama acısından dolayı çok korkuyorum. 20 lik diş çekimi konusunda bilgi verebilir misiniz? Birde acı hisseder miyim?

  1. dental

   Merhaba, kliniğimizde geliştirdiğimiz özel teknikler sayesinde acısız 20lik diş çekimi mümkündür.

 3. Tahsin

  3 sene kadar önce sizden 20’lik diş çekimi yaptırmıştım ve çok memnun kalmıştım. Şimdi sol tarafımdaki dişi de çektirmek istiyorum. Güncel fiyat bilgilerinizi paylaşma şansınız var mı acaba?

 4. Murat

  Polikliniğinizde 20’lik diş çekimi yaptıran teyzem sizden çok memnun kalmış. Bana da tavsiye etmesi üzerinde bende çektirmek istiyorum. Acı konusunda çok korktuğum için bu konuda sizden uzman görüşü almak istiyorum.

Leave a Comment