zirkonyum dis nedir

Zirkonyum diş, dişlerin zirkonyum malzemesi kullanılarak kaplanması sonucu elde edilen dişlerdir. Zirkonyum diş elde edebilmek için uygulanan tedaviye zirkonyum diş kaplama tedavisi de denilmektedir. Zirkonyum diş ile doğal diş arasındaki fark yok denecek kadar azdır. Zirkonyum kaplama tedavisi, sıcaklığa ve korozyona dayanıklı dişleri olmasını isteyen kimseler tarafından tercih edilmektedir. Zirkonyum diş kaplama tedavisinin tercih edilmesinde bir diğer önemli etken ise bu tedavi yönteminde metal malzemenin kullanılmıyor olmasıdır. Metal duyarlılığa sahip kimseler bu tedavi yöntemini oldukça sık tercih etmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları

Zirkonyum diş kaplama avantajları nelerdir sorusu, bu tedavi yöntemini tercih etmeyi düşünen kimseler tarafından en çok araştırılan konulardan bir tanesidir. Zirkonyum diş kaplama tedavisinin avantajları ise şu şekildedir:

 • Zirkonyum kaplamalı dişler yalıtım özelliğine sahip dişlerdir. Bu dişler soğuk ve sıcak hassasiyetinin oluşmasını engellemektedir.
 • Zirkonyum dişlerinin tercih edilmesinde bir diğer önemli etken de tedavi sonrası elde edilen dişlerin oldukça sağlam olmasıdır.
 • Zirkonyum kaplamalı dişler, metal kaplamaların aksine diş etlerine yakın bölgelerde siyahlaşma ihtimalini sıfıra indirmektedir.
 • Zirkonyum ağız sağlığı açısından oldukça faydalı bir maddedir. Ağız kokusu gibi olumsuz durumları ortadan kaldırabilmektedir.
 • Zirkonyum diş tedavisinin tercih edilmesinde en önemli etkenlerden bir tanesi de, zirkonyum maddesinin ağız sağlığını olumsuz etkilemesinin bilimsel olarak kanıtlanamamış olmasıdır. Yani zirkonyum ağız sağlığını %100 desteklemektedir.
 • Zirkonyum maddesinin hafif olmasından dolayı dişlere ve ağıza oluşan baskı minimum seviyeye indirgenmiştir.
 • Zirkonyum dişlerin bir diğer tercih nedeni de uzun süreli kullanıma sahip olmalarıdır. Zirkonyum dişler 5 ile 20 yıl arasında değişen kullanım sürelerine sahiptir.
zirkonyum dis faydalari
zirkonyum dis cesitleri

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Kimlere Uygulanabilmektedir?

Zirkonyum diş kaplama tedavisini kimler yaptırabilir sorusu, tedaviyi uygulamayı düşünen kimseler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Zirkonyum diş tedavisi uygulanması gereken durumlar şu şekildedir:

 • Dişleri kesilen ya da kırılan kimseler zirkonyum tedavisini uygulatabilmektedir.
 • Ayrık dişlere sahip ve bu dişlerin görüntüsünden rahatsız olan kimseler bu tedavi yöntemini uygulayabilmektedir.
 • Dolguları düşen ya da dolgu tutmayan dişlere uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.
 • Kalıtsal nedenlerden dolayı değişen dişlerin renklerinin doğal görünüme kavuşması için tercih edilebilen bir tedavi yöntemidir.
 • Asimetrik dişlere sahip olan kimselerin istedikleri görüntüye kavuşabilmeleri için tercih edilebilen bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca porselen diş bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatlarını Etkileyen Hususlar Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama tedavisinde fiyat değişkenlik gösterebilmektedir. Zirkonyum diş nedir araştırması yapan kişilerin fiyat belirlemesi konusunda net bir bilgi almak için muayene olması gerekmektedir. Tedavinin fiyatını kullanılan malzeme, kullanılan laboratuar, tedavi uygulanacak dişlerin sayısı gibi etkenler etkilemektedir.